Wiedza jest wszędzie

Jedną z cech dobrego programisty jest nieustanna chęć nauki i własnego rozwoju. Poza własnym rozwojem programista często potrzebuje bardzo konkretnej wiedzy do rozwiązania problemu. Często dobrze jest też wykorzystać coś ,co ktoś inny opracował i przetestował do rozwiązania konkretnego problemu ( wzorzec projektowy kopiego – pasta Uśmiech) . W obecnych czasach dostęp do wiedzy jest wręcz nie ograniczony  i w dużej mierze jest to wiedza darmowa.   Dwóch rzeczy jakich potrzeba aby mieć dostęp do tej wiedzy to urządzenie z dostępem do Internetu i (nie zawsze) język angielski w stopniu dobrym.

 

Masowe otwarte kursy online

 

Kursy online oferowane przez takie platformy jak Coursera lub edX są darmowe, a dokładniej dostęp do materiałów i ćwiczeń jest darmowa. Jeśli chcemy zdobyć certyfikat to te są płatne a ceny zależne są od konkretnego kursu.   Kursy są udostępniane przez uczelnie z całego świata. Z reguły kursy przewidziane są na kilka tygodni przy kilku godzinnym zaangażowaniu tygodniowym.  W obydwu serwisach można znaleźć kursy o bardzo różnej tematyce (są również kursy nie techniczne) i zawansowaniu. Są kursy które wprowadzają np. w tajniki teorii uczenia maszynowego jak i uczące konkretnego języka jak Python, TypeScript, R.

Z reguły kursy przewidziane są na kilka tygodni nauki, przy kilku godzinnym zaangażowaniu tygodniowym.

Wykłady są krótkie, nie przekraczają 20 minut. Ćwiczenia dobrze utrwalają wiedzę.  Czasem jakoś nagrań nie jest idealna ale jest wystarczająca. Większość kursów jest prowadzona po angielsku ale zdążają się też kursy w innych jeżykach. Jako że do tych projektów nie przyłączyła się jeszcze żadna polska uczelnia to jest brak kursów po polsku.

Polecam kursy na obydwu serwisach. Na pewno znajdą tam coś dla siebie zarówno zawansowani deweloperzy jak i poczatkujący maniacy kodowania. Kursy wymagaj dość dużego samozaparcia i silnej woli aby przejść wszystkie wykłady  i wykonać wszystkie ćwiczenia, ale się opłaca.

Na pewno znajdą tam coś dla siebie zarówno zawansowani deweloperzy jak i poczatkujący maniacy kodowania.

Na rynku jest dużo różnego rodzaju kursów płatnych jak i darmowych. Kursy z Coursera i z edX dają nam możliwość kontaktu z wykładowcami z najlepszych światowych uczelni ( amerykańskich)  takich jak MIT , Stanford University.

 

Youtube

 

Chyba wszyscy wiedzę czym Youtube jest.  W całym tym szumie kotków, faili i pranków można znaleźć naprawdę dużo fajnych materiałów  do nauki programowania i poszerzania wiedzy.  Ja z  YT korzystam kiedy chce się zapoznać z materiałami z konferencji bądź szukamy szybkiej porady na konkretny temat.  Dużo łatwiej jest obejrzeć 2 lub 3 minutowy materiał wideo który prezentuje konfiguracje, instalacje jakiejś funkcjonalności niż przedzieranie się przez dokumentację.

Dużo łatwiej jest obejrzeć 2 lub 3 minutowy materiał wideo który prezentuje konfiguracje, instalacje jakiejś funkcjonalności niż przedzieranie się przez dokumentację.

Jako że większość programistów spotyka się z podobnymi baź identycznymi problemami łatwo jest znaleźć na YT rzeczy stricte rozwiązujące nasz problem.

Materiały często są dość pokaźne i zawierają dużo przydatnych informacji np. prezentacja Martina Folera o NoSQL lub Ginvaela Coldwinda o bezpieczeństwie która składnia do myślenia inaczej.  Oczywiście można takie rzeczy zobaczyć na żywo, na konferencji ale z oczywistych powodów nie jesteśmy wstanie być w wszędzie i wszystkiego wysłuchać.

 

Blogi

 

Blogów o programowaniu jest dużo i ciągle przybywa. Są blogi nakierowane na konkretną technologie, język programowania, framework itp. Jest też dużo tak zwanych blogów ogólnych. Na blogach można znaleźć wszystko i każdy może go założyć. Blogi mają różną jakości merytoryczną. Jedne są lepsze inne gorsze i ciężko jest ocenić blog samemu nie znając się na danej technologii dlatego warto informację znalezione na blogu zweryfikować w kilku miejscach.

Blogi mają różną jakości merytoryczną. Jedne są lepsze inne gorsze i ciężko jest ocenić blog samemu, nie znając się na danej technologii, dlatego warto informację znalezione na blogu zweryfikować w kilku miejscach.

Dużo jest blogów prowadzonych przez jednego programistę. Jest też trochę blogów prowadzonych przez firmę lub grupę programistów.

 

Fora i grupy dyskusyjne

 

Fora dyskusyjne są bardzo ważnym źródłem informacji dla programisty, gdyż bardzo często zawierają przykłady rozwiązań konkretnego problemu.Dużym atutem takich miejsc, jest to, że sami możemy zdawać pytania i prosić o pomoc w rozwiązanie problemu.  Należy jednak pamiętać, że nikt nie napisze za nas programu i na forum należy zadawać bardzo konkretne pytania.

Należy jednak pamiętać, że nikt nie napisze za nas programu i na forum należy zadawać bardzo konkretne pytania.

Ważne jest żeby pokazać, że się próbowało rozwiązać problem samemu.

Jeśli wyszukamy rozwiązanie problemu na forum nie należy go kopiować bezmyślnie. Należy je zrozumieć, gdyż nie ma nic gorszego jak brak zrozumienia własnego kodu.

 

Życie poza Internetem

 

Oczywiście jest też życie poza Internetem.  Wiedzę można zdobywać na studiach – to jednak zasługuje na odrębny wpis – oraz z książek oraz z kursów i szkoleń w świecie rzeczywistym.  Jeśli chodzi o kursy i szkolenia  to  nie jestem ich zwolennikiem – ale może dlatego że wolę uczyć się samemu. Wiem, że jest wiele ludzi którzy jednak preferują naukę przez szkolenia połączone z warsztatami. Niestety szkolenia albo zawierają podstawowe informacje albo są  astronomicznie drogie.

Niestety szkolenia albo zawierają podstawowe informacje albo są  astronomicznie drogie.

Co do książkę to sam mam ich kilkadziesiąt zarówno formie papierowej  jak i ebooków. Część to pamiątka ze studiów. Niestety nie wiele z tych książek przejechałem od deski do deski. Rzadko też do nich sięgam po informacje – jednak Internet jest wygodniejszy i szybszy.  Odradzam kupowanie książkę które maja w tytule coś w rodzaju “wprowadzenie” , “podstawy” itp. z reguły zawierają wiedzę łatwo dostępną w Internecie.

Odradzam kupowanie książkę które maja w tytule coś w rodzaju “wprowadzenie” , “podstawy” itp. z reguły zawierają wiedzę łatwo dostępną w Internecie.

Jak już kupuje książki, to są to raczej  jakieś techniki zawansowane albo coś bardziej związanego nie z technologią a z metodykami prowadzeni projektów, współpracy z biznesem. Wielką wadą książek jest ich cena. Zwłaszcza książki w wydaniach oryginalnych są bardzo drogie, a czas jaki upływa pomiędzy  publikacją oryginalną a pojawieniem się polskiej wersji jest czasem bardzo długi co sprawia że wiedze w nich zawarta bywa nie aktualna.  Warto też poszukać w Internecie gdyż pojawiają się czasem darmowe publikacje – nie mówię tutaj o takich z chomikuj.pl.

 

Podsumowanie

 

Dobry programista uczy się cały czas, czy to pogłębia wiedzę w jakiejś technologii czy uczy się nowych rzeczy, to jednak nuka jest nieodzowną częścią tego zawodu. Jak zaczynałem przygodę z programowaniem jakieś 18 –20 lat temu dostęp do wiedzy była bardzo ograniczony. Miałem to szczęście że akurat miałem komputer – 486 SX 33MHz z 4 MB ramu i 450 MB HDD  – to z dostępem do wiedzą nie było już tak prosto.  Dostęp do Internetu był dość utrudniony i astronomicznie drogi. Książek w języku polskim było jak na lekarstwo i bardzo drogie. Aktualnie Internet jest prawie wszędzie i jest pełny darmowych informacji i darmowych narzędzi tak żeby uczuć się programowania naprawdę nie potrzeba dużo środków finansowych.

Aktualnie Internet jest prawie wszędzie i jest pełny darmowych informacji i darmowych narzędzi tak żeby uczuć się programowania naprawdę nie potrzeba dużo środków finansowych.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych do poświęcenia czasu na naukę.  Na pewno nie będzie to czas stracony.

Tomasz Pycia

Programista z dziesięcio letnim stażem. Specjalizuje się głownie w bazach danych i oprogramowaniu dla firm.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedIn

«
»