Czy studia są potrzebne programiście?

Ostatnimi czasy wdałem się w dyskusję o tym czy studia są potrzebne programiście. Wniosek do jakiego zaprowadziła nas dyskusja był jeden: to zależy. Nie jest to zbyt pomocna odpowiedź ale temat jest na tyle złożony że to naprawdę zależy od konkretnego przypadku.

Temat dość oklepany ale ciągle budzący emocje.

Uczyć zawsze się warto.

To czy warto się uczyć myślę nie podlega dyskusji- zawsze warto się uczyć nowych rzeczy. Niezależnie czy mamy 16  czy 60 lat. Nauka nas rozwija, pozawala znaleźć lepszą pracę, pozwala utrzymać mózg w dobrej kondycji.  Same plusy. Ale nuka nie znaczy, że trzeba od razu iść na studia.  Można korzystać z wielu, często darmowych źródeł.

Zawsze warto się uczyć nowych rzeczy. Niezależnie czy mamy 16  czy 60 lat.

W takim razie czy warto iść na studia? Myślę że każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie rozpatrując wszystkie za i przeciw.

Co nam dają studia.

Idąc na studia ludzie nastawiają się na to, że studia nauczą ich rzeczy które są wymaga przez pracodawców i często są zawiedzeni,  że tak nie jest.  Na studiach informatycznych jest raczej mało o językach programowania i frameworkach. Czy do nauki języka programowania potrzebne są studia? Czy  do poznawania nowych bibliotek konieczne są wykłady profesora i ćwiczenia? Absolutnie nie. Do tego służą dokumentacje i kursy z Internetu. Studia mają być troszkę ponad tym, muszą wejść bardziej w teorie informatyki, pokazać jak to jest zbudowane od środka. Jak stworzyć nowy język, jak napisać system operacyjny. Sam nie studiowałem informatyki tylko fizykę. Mieliśmy dość mało przedmiotów związanych z informatyką ale bardzo dużo wiedzy związanej z algorytmami, strukturami danych itp.  Wówczas maiłem pewny niedosyt jeśli chodzi o to czego mnie uczono. Otrzeźwienie przyszło jak poszedłem do pracy i okazało że taka wiedza fundamentalna jest naprawę przydatna i nie zastąpiona.

Od czasów studiów technologie w których pracowałem zmieniałem kilkukrotnie a wiedza zdobyta na studiach okazałą się ponad czasowa i niezależna od technologii.

Polecam studia na dobrej uczelni, nie zależnie państwowej czy prywatnej.  Należy pamiętać, że nie każdą państwowa uczulenia jest dobra i nie każda prywatna jest złą.  Najważniejsze jest nasze nastawienie do studiów i podejście do prowadzących.

Od czasów studiów technologie, w których pracowałem zmieniałem kilkukrotnie a wiedza zdobyta na studiach okazałą się ponad czasowa i niezależna od technologii.

Studia dają nam też masę kontaktów. Ja wiem że teraz od tego mamy social media, ale jak ja zaczynałem to Facebook dopiero raczkował a poza tym znajomości zawarte w akademiku, przypieczętowane kilkoma piwami herbatami naprawdę procentują.  Duża cześć ofert pracy w ogóle nie wychodzi na światło dzienne gdyż rozchodzi się na zasadzie polecenia. Dlatego warto zawierać znajomości na studiach a potem je pielęgnować.

Drugą rzeczą jaką dają nam studia jest tak zwany “papier”.  Ale o tym nie będę się bardzo rozwodził bo nie ma o czym.  Jak ktoś potrzebuje papierek to do tego sugeruję tanie studia zaoczne na uczelni spod szyldu “kup sobie wykształcenie(a raczej papierek) ”.

 

Co nam zabierają studia.

Studia przede wszystkim zabierają nam czas  który możemy przeznaczyć na inne formy nauki, zdobywanie doświadczenia. No i oczywiście pieniądze,w niektórych przypadkach mogą być dość duże.

Tu każdy musi zdecydować czy opłaca mu się zainwestować w przyszłość i zrobić studia czy raczej warto poświecić mniej czasu nauczyć się jednego języka i poszukać pracy- o którą aktualnie nie jest trudno – i zdobywać doświadczenie.  Studia dają większą perspektywę na przeszłość, dają szerszy wgląd w naszą pracę. Ale czy nie można nadgonić doświadczeniem? Nie wszystko da się nadrobić doświadczeniem, ale tak jak można zbudować swoją pozycję do wiedzy zdobytej na studiach tak samo można zbudować na sowim ciężko zdobytym doświadczeniu w boju.

Studia przede wszystkim zabierają nam czas  który możemy przeznaczyć na inne formy nauki, zdobywanie doświadczenia.

Co do pieniędzy no to oczywiście na stratę (inwestycję?) należy spisać pieniądze które potrzebujemy na same studia, czyli na utrzymanie, na książki i inne materiały edukacyjne jak i te które moglibyśmy zarobić w czasie studiów. Kwestia pieniędzy jest dość ważna zwłaszcza że nie których po prostu nie stać na studia.  ale nie będziemy jej tu rozważać zwłaszcza że ja studiowałem jakiś czas temu i pewnie dużo się zmieniło w tej kwestii od tamtych czasów.

Kiedy warto skończyć studia?

Studia warto skończyć zawsze bo nigdy nie wiemy kiedy przyda nam się wiedza zdobyta na studiach. Nigdy też nie wiemy czy któryś z naszych przyszłych pracodawców nie będzie wymagał dyplomu i głupio było by nie dostać pracy marzeń przez brak dyplomu.

Studia warto skończyć zawsze bo nigdy nie wiemy kiedy przyda nam się wiedza zdobyta na studiach.

Może czasem warto zrobić sobie przerwę po skończeniu studiów inżynierskich/licencjackich tak żeby potem dorobić studia magisterski z działki już bardziej pasującej do naszej pozycji w firmie czy planów na przyszły rozwój. Ale warto zrobić to w mirę szybko gdyż im bardzie człowiek się starzeje to przybywa obowiązków i ciężko jest wrócić na studia. Profesor od analizy matematycznej na studiach powiedział kiedyś, że z wiedzy jaką zdobywamy na studiach przyda nam się może 10%, tylko problem leży w tym że nie wiemy które 10%.

Tak więc każdy na podstawie swoich planów na życie  i predyspozycji musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy studia w ogóle i jakie mogą mu się przydać w życiu i czy warto poświęcić czas i pieniądze.

Tomasz Pycia

Programista z dziesięcio letnim stażem. Specjalizuje się głownie w bazach danych i oprogramowaniu dla firm.

More Posts - Website

Follow Me:
LinkedIn

«
»